Tiešsaistes lekcijā Rīgas valstspilsētas medicīnas iestāžu SIA “Rīgas 2. slimnīca” un SIA “Rīgas veselības centrs” (RVC) ārsti sniedza rekomendācijas un dalījās piemēros, atsvaidzinot un papildinot zināšanas par izvairīšanos no traumatisma un rūpēm par augšējo elpceļu veselību, lai ar drošu soli izbaudītu ziemas aktivitātes.
Gada slidenākajā periodā ir jo īpaši svarīgi pievērst uzmanību drošas pārvietošanās principiem un ar mēru izbaudīt dažādas āra aktivitātes. Rīgas 2. slimnīcas traumatologs, ortopēds dr. Rihards Sīpols savā prezentācijā “Kritiena risks ziemā” iepazīstināja ar tipiskākajām ziemas traumām un piesardzības pasākumiem, minot praktiskus piemērus un jo īpaši uzsverot, ka jāvelk piemēroti apavi (ar rievotu, neslīdošu gumijas zoli vai uzliekot speciālas radzes) un nepieciešamības gadījumā, jo īpaši senioriem, ir ieteicams lietot tehniskos palīglīdzekļus. Drošības garants – iešana lēnāk un ar mazākiem soļiem, izvēloties iespējami drošāku maršrutu. Ja ir ļoti slidens segums, ieteicams pārvietoties pingvīna gaitā, t.i., maziem soļiem.
Traumatoloģijā un ortopēdijā specializētās slimnīcas ārsts atgādināja, ka “pareizi” krītot, lai negūtu savainojumus, ir ātri jāreaģē un jāsagrupē ķermenis. Savukārt, ja pēc kritiena ir gūts sasitums, sastiepums, mežģījums, lūzums, visu traumu gadījumā pirmā neatliekamā medicīniskā palīdzība sniedzama atbilstoši RICE (angļu: R – rest, I – ice, C – compress, E – elevate) principam, traumēto roku vai kāju novietojot atslodzes režīmā, lietojot aukstuma kompresi, imobilizējot, piem., ar elastīgo saiti, un paceļot skarto ekstremitāti uz augšu. Rīgas 2. slimnīcas komanda palīdzēs risināt neplānotās dzīves situācijas, kas saistītas ar traumām un ierobežotu mobilitāti.
RVC filiāles “Ķengarags” otorinolaringologs (LOR) dr. Oļegs Sokolovs-Karijs savā prezentācijā “Augšējo elpceļu iekaisumi ziemas periodā” izklāstīja sezonai raksturīgāko augšējo elpceļu iekaisumu (deguna dobumā – iesnas, rīklē – tonsillīts, faringīts) gaitu, kā arī dalījās ar efektīvākajiem līdzekļiem cīņā pret saslimšanām, uzskaitot priekšrocības, lietojot aerosolus, pilienus, sīrupus, tabletes u.c. līdzekļus atkarībā no situācijas.
Akūta rinosinusīta jeb iesnu ārstēšanai otorinolaringologs rekomendē vienmēr dot priekšroku aerosoliem, nevis pilieniem, un pēc 5 dienu lietošanas asinsvadus sašaurinošus līdzekļus atcelt vai nomainīt pret deguna hormonāliem līdzekļiem.
LOR jo īpaši uzsvēra, ka, sirgstot ar rīkles iekaisumu, to nekādā gadījumā nevajag skalot ar sāli, jodu, sodu, citronu vai medu jebkādā kombinācijā. Rīkle ir jāskalo ar speciāli tam paredzētiem līdzekļiem, kas tur medikamentus.
Zinātniskie pētījumi liecina, ka atveseļošanos paātrina selēna uzņemšana, kā arī ir svarīgi uzņemt D vitamīnu, jo tā trūkums pasliktina imunitāti. D vitamīnam ir nozīmīga loma arī kaulu un locītavu veselības nodrošināšanai.
Par Rīgas 2. slimnīcu
Rīgas 2. slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Daugavas kreisajā krastā, kas sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību traumu gadījumos un plānveida ortopēdisko ārstēšanu dažādām kaulu un locītavu slimībām.
Par Rīgas veselības centru
SIA “Rīgas veselības centrs” darbojas sešās filiālēs – Ziepniekkalnā, Imantā, Iļģuciemā, Ķengaragā, Torņakalnā, Bolderājā un sniedz veselības aprūpes pakalpojumus vairumam Pārdaugavas un daļai Ķengaraga iedzīvotāju iespējami tuvu viņu dzīves vietai.