Datortomogrāfija (DT) ir augsti informatīva vizuālās diagnostikas metode, kas nodrošina precīzu organisma slāņu attēlošanu.
Mūsdienu GE BrightSpeed Elite datortomogrāfs ļauj izveidot 3D modeļus iekšējiem orgāniem, asinsvadiem un locītavām, palīdzot ārstiem noteikt diagnozi, identificēt patoloģijas agrīnā stadijā un sagatavoties ķirurģiskai iejaukšanai.
Ar datortomogrāfiju iespējams diagnosticēt:
Mugurkaula, locītavu un kaulu bojājumus – lūzumus, deģeneratīvas izmaiņas, artrītu;
Galvas smadzeņu un galvaskausa patoloģijas – traumas, asinsrites traucējumus, audzējus;
Plaušu slimības – pneimoniju, audzējus, plaušu emboliju;
Vēdera dobuma un iegurņa orgānu izmaiņas – aknu, nieru, aizkuņģa dziedzera, zarnu un citu orgānu patoloģijas;
Asinsvadu slimības – trombozi, aneurismas, aterosklerotiskas izmaiņas;
Pirmsoperācijas un pēcoperācijas stāvokļa novērtējumu.
Izmeklējumi ir ērti, neinvazīvi, attēlo precīzu orgānu, kaulu-locītavu sistēmas izvietojumu un slimību radītās izmaiņas.
Datortomogrāfijas priekšrocības:
Precīza un detalizēta attēlošana
Ērts un neinvazīvs process
Iespēja veikt ar vai bez kontrastvielas
Pieteikšanās izmeklējumam:
Rentgenogrāfija Rīgas 2. slimnīcā ir pieejama pacientiem no 18 gadu vecuma.
Pirms izmeklējuma nepieciešams pieraksts un nosūtījums no ārsta, ko iespējams veikt:
Izmeklējumu veikšanai cilvēkam nepieciešams nogulties uz speciāla galda, kas kustēsies tomogrāfa rāmja virzienā. Šī procedūra neaizņem daudz laika un to var veikt arī cilvēkiem ar klaustrofobiju, jo datortomogrāfa rāmis ir plats un apkārt tam ir pietiekami daudz brīvas vietas.
Dažkārt izmeklējumu veikšanai var būt nepieciešams organismā ievadīt kontrastvielu, kas ļauj labāk izgaismot izmeklējamās ķermeņa daļas. Kontrastvielu ievada ar automātiskās šļirces palīdzību vai arī iedzer kā speciālu šķidrumu (atkarībā no izmeklējamā apgabala).
Kontrastviela – tie ir jodu savienojumi, tādēļ, ja Jums ir alerģija vai joda nepanesamība, noteikti paziņojiet ārstam par to.
Tiek veikta, lai noteikt nervu saknīšu kompresijas pakāpi, starpskriemeļu diska trūces gadījumos, bojājumu novērtēšanai pēc traumas, iekaisumu gadījumos, gatavojoties metāla konstrukciju ievietošanas operācijai, audzēju diagnostikai u.c.
LOCĪTAVU DATORTOMOGRĀFIJA
To veic artrozes, artrīta, osteohondropātijas, osteohondrozes gadījumā, audzēju diagnostikai, pēc traumām, metālisku svešķermeņu noteikšanai, locītavu šķeltņu stāvokļa novērtēšanai.
GALVAS SMADZEŅU DATORTOMOGRĀFIJA
Tiek nozīmēta profilaktiskiem izmeklējumiem, galvas smadzeņu slimību un patoloģiju diagnostikai, audzēju ārstēšanas efektivitātes kontrolei, pirms galvas smadzeņu operāciju veikšanas.
KRŪŠKURVJA (PLAUŠU) DATORTOMOGRĀFIJA.
Tiek veikta audzēju diagnostikai, tuberkulozes perēkļu diagnostikai (ja ir aizdomas par tuberkulozi), patoloģiju diagnostikai, pirms staru terapijas veikšanas.
Tiek nozīmēta jaunveidojumu, abscesu, aortas aneirismas un sarežģītu mehāniskās dzeltes gadījumu diagnostikai, metastazēšanās procesu diagnostikai, svešķermeņu un traumu noteikšanai, kā arī limfmezglu novērtēšanai.
NIERU UN VIRSNIERU DZIEDZERU DATORTOMOGRĀFIJA
Nozīmē šo orgānu patoloģiju, audzēju un iekaisīgu procesu diagnostikai.
MAZĀ IEGURŅA DATORTOMOGRĀFIJA
Tiek nozīmēta patoloģiju, audzēju un iekaisīgu procesu diagnostikai, pēc traumām, pirms operatīvās iejaukšanās un pirms onkoloģisku saslimšanu ārstēšanas.
DEGUNA BLAKUSDOBUMU DATORTOMOGRĀFIJA
Veic tad, ja ir ieilgušas iekaisīgas slimības deguna rajonā (sinusīts (haimorīts, rinīts, sfenoidīts, frontīts un etmoidīts), pirms operatīvās iejaukšanās, jaunveidojumu, patoloģiju un traumu diagnostikai. Augšžokļa (Haimora) dobumu diagnostikai var tikt pielietota dentālā DT.
nesāpīga – ļauj diagnosticēt slimības un dažādas medicīniska rakstura problēmas to agrīnajās stadijās;
operatīva – rezultātus var iegūt nākamajā dienā, bet, ja tie nepieciešami steidzami – jau pēc stundas;
nodrošina augstu attēlu kvalitāti, ļaujot saskatīt kaulu struktūru, asinsvadu un mīksto audu attēlus;
ir mazāka jutība pret pacienta kustībām (salīdzinot ar MR);
to var veikt pat cilvēkiem ar elektroniskajiem vai metāla implantiem.
Šo izmeklējumu veidu ārstēšanas laikā izmanto arī kontroles nolūkos, lai noskaidrotu, kā organisms reaģē uz ārstēšanu (piemēram, ārstējot ar staru un ķīmijterapiju).